Přeskočit na obsah
Sousedé Všenory
← Všechny projekty

Všenory v datech

Veřejná data o naší obci složená do srozumitelného obrázku – kolik nás je, jak se měníme a v čem se lišíme od sousedů v Poberouní.

Jak se Všenory vyvíjejí? Kolik nás je, jak se mění věkové složení obce a jak si stojíme ve srovnání se sousedy? Projekt Všenory v datech skládá veřejně dostupná čísla do přehledného obrázku o situaci obce. Vznikl proto, že dobrá rozhodnutí začínají u dobrých informací – a poctivé plánování se bez dat neobejde. Z této analýzy vychází i příprava našeho programu.

Všechna čísla pocházejí z oficiálních zdrojů – z Českého statistického úřadu a serveru volby.cz – a každé si můžete sami ověřit; odkazy najdete v závěru stránky.

Všenory v kostce

UkazatelVšenoryKontext
Počet obyvatel (k 1. 1. 2026)1 778Lety 1 697 · Dobřichovice 3 821
Nárůst obyvatel 2013–2026+15,6 %okres Praha-západ +27,4 %
Podíl dětí do 15 let16,5 %okres Praha-západ 19,0 %
Průměrný věk43,4 rokunejvyšší ze sedmi srovnávaných obcí
Volební účast 202258,6 %průměr ČR 46,1 %

S kým se porovnáváme

Srovnání s celou republikou nebo krajem toho o obci moc neřekne – ztrácí se regionální kontext. Porovnáváme se proto se šesti nejbližšími obcemi: Lety (1 697 obyvatel), Dobřichovice (3 821), Řevnice (3 786), Černošice (7 781), Vonoklasy (567) a Černolice (591). K tomu přidáváme referenční celky: okres Praha-západ (územně totožný se správním obvodem ORP Černošice), Středočeský kraj a ČR.

Sousední obce sdílejí stejnou železniční trať, údolí Berounky, dojížďku do Prahy i suburbánní tlak. Jsou geograficky homogenní, a proto reálně srovnatelné.

Co data ukazují

Rosteme – pomaleji než okres, ale rosteme

Za třináct let (2013–2026) přibylo ve Všenorech 240 obyvatel, tedy +15,6 %. Po sčítání lidu 2021 se počet obyvatel na dva roky zhoupl dolů, od roku 2022 ale obec opět roste – za poslední čtyři roky o 94 obyvatel, z toho jen za rok 2025 o 32.

Počet obyvatel Všenor stav k 1. lednu, 2013–2026
1 500 1 550 1 600 1 650 1 700 1 750 1 800 2013 2016 2019 2022 2026 Všenory 2013: 1 538 1 538 Všenory 2022: 1 684 1 684 Všenory 2026: 1 778 1 778

Zdroj: ČSÚ, Databáze demografických údajů za obce ČR (řada navázaná na Sčítání 2021).

V rámci okolí je to střední tempo: rychleji rostly Černolice (+66 %), Lety (+23 %), Černošice (+18 %) i Řevnice (+17 %), pomaleji naopak Vonoklasy (+13 %) a Dobřichovice (+11 %). Okres Praha-západ jako celek – nejdynamičtější suburbánní zóna Česka – přidal +27 %. Všenory tedy nestagnují, ale z růstové vlny okolí těží méně než okres jako celek.

Růst počtu obyvatel 2013–2026 změna v %, obce Poberouní a okres Praha-západ
Černolice: +66,0 % Černolice +66,0 % Lety: +23,1 % Lety +23,1 % Černošice: +18,4 % Černošice +18,4 % Řevnice: +17,4 % Řevnice +17,4 % Všenory: +15,6 % Všenory +15,6 % Vonoklasy: +12,9 % Vonoklasy +12,9 % Dobřichovice: +10,8 % Dobřichovice +10,8 % okres Praha-západ +27,4 %

Zdroj: ČSÚ, Databáze demografických údajů za obce ČR, stav k 1. 1. 2013 a 1. 1. 2026.

Dětí máme nejméně z okolních obcí

Skupina20132026Změna
Děti 0–14 let248293+45
Dospělí 15+1 2901 485+195
Celkem1 5381 778+240

Podíl dětí do 15 let je ve Všenorech 16,5 % – lehce nad republikovým průměrem (15,1 %), ale nejméně ze všech sedmi srovnávaných obcí a znatelně pod průměrem okresu (19,0 %). Kdyby u nás byl podíl dětí stejný jako v Dobřichovicích, bylo by jich tu místo 293 zhruba 340. Vysvětlení je logické: mladé rodiny v posledním desetiletí mířily především tam, kde se otevíralo nové bydlení.

Podíl dětí do 15 let v % obyvatel, k 1. 1. 2026
Lety: 22,0 % Lety 22,0 % Černolice: 20,0 % Černolice 20,0 % Řevnice: 19,4 % Řevnice 19,4 % Dobřichovice: 19,2 % Dobřichovice 19,2 % Černošice: 18,7 % Černošice 18,7 % Vonoklasy: 17,1 % Vonoklasy 17,1 % Všenory: 16,5 % Všenory 16,5 % okres 19,0 %

Zdroj: ČSÚ, Obyvatelstvo podle pohlaví a věkových skupin v obcích Středočeského kraje k 31. 12. 2025.

Jsme nejstarší obcí v okolí

Přesná čísla ČSÚ k 1. 1. 2026: ve Všenorech žije 366 seniorů nad 65 let (20,6 %), průměrný věk je 43,4 roku a index stáří – počet seniorů na 100 dětí – dosahuje 125. Ve všech třech ukazatelích jsme nejstarší ze sedmi srovnávaných obcí; celorepublikovému průměru (43,3 roku, index 138) se ale podobáme. Jinými slovy: v rámci Česka jsme obyčejná obec, v rámci mladého Poberouní ta nejstarší.

ObecPodíl dětí 0–14Podíl seniorů 65+Průměrný věkIndex stáří
Všenory16,5 %20,6 %43,4125
Vonoklasy17,1 %20,1 %41,9118
Řevnice19,4 %20,8 %42,0107
Černošice18,7 %18,7 %41,3100
Dobřichovice19,2 %19,0 %41,399
Černolice20,0 %16,6 %39,983
Lety22,0 %16,2 %39,474
Středočeský kraj16,7 %18,8 %113
ČR15,1 %20,8 %43,3138

Porodnost v celém okolí klesá

Data o narozených za jednotlivou obec naší velikosti jsou statisticky nespolehlivá, proto sledujeme úroveň POÚ Černošice (správní obvod, do kterého Všenory patří). Tam porodnost klesla z 12,4 živě narozených na 1 000 obyvatel v roce 2013 na 7,0 v roce 2024 – o 43 % za jedenáct let, zatímco v celé ČR klesla za stejné období o 24 %.

Živě narození na 1 000 obyvatel POÚ Černošice a ČR, 2013–2024
0 5 10 15 2013 2016 2019 2022 2024 ČR POÚ Černošice POÚ Černošice 2013: 12,4 12,4 POÚ Černošice 2024: 7,0 7,0

Zdroj: ČSÚ, Demografická ročenka správních obvodů POÚ; Obyvatelstvo – roční časové řady.

Pro plánování je to důležitá zpráva: tlak na kapacity školek časem zeslábne a priority se posunou k druhému stupni základní školy a ke službám pro rostoucí skupinu seniorů. Dobrá obecní strategie s tím musí počítat už dnes.

Stavíme podobně jako sousedé – po jednotlivých domech

Podle přesných dat ČSÚ bylo ve Všenorech v letech 2013–2024 dokončeno 94 bytů, tedy zhruba 8 ročně. V přepočtu na velikost obce je to střed srovnávané skupiny – podobně stavěly Lety i Dobřichovice, výrazně víc jen malé Černolice. Rozdíl je v charakteru výstavby: u nás vznikají hlavně jednotlivé rodinné domy na stávajících parcelách (nejsilnější rok 2022: 22 bytů), zatímco část sousedů dokončila i větší developerské projekty. Obec je navíc fyzicky sevřená údolím.

Dokončené byty 2013–2024 přepočteno na 1 000 obyvatel (v závorce celkem)
Černolice: 115 Černolice 115 (41) Lety: 69 Lety 69 (95) Všenory: 61 Všenory 61 (94) Dobřichovice: 57 Dobřichovice 57 (198) Černošice: 55 Černošice 55 (364) Řevnice: 45 Řevnice 45 (145) Vonoklasy: 22 Vonoklasy 22 (11)

Zdroj: ČSÚ, Dokončené byty v obcích 2013–2024; přepočet na počet obyvatel k 1. 1. 2013.

Růst přitom není samozřejmě správná odpověď – někdo si přeje rozvoj, jiný klid bez nových bytů. Obojí je legitimní. Otevřenou debatu o tom, kterou cestou se vydat, si ale jako obec dlužíme.

Volební účast je naše silná stránka

Účast v komunálních volbách 2022 dosáhla ve Všenorech 58,6 % – výrazně nad průměrem ČR (46,1 %), Středočeského kraje (47,7 %) i okresu (50,9 %). V okolí je to spolu s Lety nejvyšší hodnota. A hlavně: proti volbám 2018, kdy k urnám přišlo 42,5 % voličů, je to skok o 16 procentních bodů. Zájem o dění v obci roste – a to je ta nejlepší zpráva z celé analýzy.

Účast v komunálních volbách 2022 v % zapsaných voličů
Lety: 59,1 % Lety 59,1 % Všenory: 58,6 % Všenory 58,6 % Řevnice: 56,1 % Řevnice 56,1 % Černošice: 55,1 % Černošice 55,1 % Dobřichovice: 52,6 % Dobřichovice 52,6 % Černolice: 46,8 % Černolice 46,8 % Vonoklasy: 42,8 % Vonoklasy 42,8 % průměr ČR 46,1 %

Zdroj: volby.cz, volby do zastupitelstev obcí 2022.

Tři hlavní zjištění

  1. Rosteme stabilně, ale pod tempem okresu. Obec za třináct let přidala 15,6 % obyvatel; okres Praha-západ +27,4 %. Nestagnujeme – jen z růstové vlny Poberouní těžíme méně než většina okolí.
  2. Jsme nejstarší obcí v okolí. Nejnižší podíl dětí, nejvyšší průměrný věk i index stáří ze sedmi srovnávaných obcí. Není to kritika nikoho z místních – je to důsledek toho, že nové rodiny nacházejí bydlení spíš u sousedů. A je to zadání: myslet na rodiny i na seniory zároveň.
  3. Lidem na obci záleží. Účast 58,6 % ve volbách 2022 – o 16 procentních bodů víc než v roce 2018 – ukazuje, že Všenoráci nejsou pasivní a o dění v obci se zajímají.

Otázky, které data otevírají

Nejsou to slogany, ale témata k sousedské debatě, kterou si podle nás obec zaslouží:

  1. Chceme růst, nebo klid? Okres kolem nás roste téměř dvakrát rychleji – otevřená debata o tom, jakou budoucnost si přejeme, nám zatím chybí.
  2. Jak být přitažliví pro mladé rodiny? Roli hrají pozemky, ceny, služby i celkový obraz obce.
  3. Jak modernizovat to, co máme? Obec roste mírně a po jednotlivých domech – těžiště práce je v modernizaci: silnice, chodníky, technické služby a veřejný prostor.
  4. Jak zapojit do rozhodování co nejvíc sousedů? Rostoucí volební účast ukazuje, že zájem tu je – navázat na něj může participativní rozpočet i transparentní hospodaření v podobě klikacího rozpočtu.
  5. Jak se připravit na stárnutí populace? Nejvyšší průměrný věk v okolí a pokles porodnosti o 43 % znamenají, že vedle míst ve školce budeme časem potřebovat i služby pro seniory.

Metoda a zdroje

Veškerá data jsou z veřejně dostupných zdrojů a kdokoli si je může ověřit:

Poznámky k metodice: stav obyvatel „k 1. 1.“ odpovídá v publikacích ČSÚ stavu k 31. 12. předchozího roku; celá časová řada je navázaná na výsledky Sčítání 2021. Procenta počítáme z nezaokrouhlených hodnot, drobné odchylky v součtech jsou dané zaokrouhlením. Starší verze této analýzy pracovala místy s odhady – všechny už jsme nahradili přesnými daty ČSÚ.